To była szczególna Konferencja Tłumaczy

 

Ogólnie było jakoś tak przyjaźniej… Jak słusznie zauważyła Ania Fitak i Agenor w swoich dzisiejszych postach tegoroczna edycja Konferencji Tłumaczy była pełna pozytywnej energii i przyjaznej atmosfery. Jak to trafnie ujęła Ania „było jakoś tak mniej napieprzania na stawki i na agencje”. I to prawda.

Dzisiejszego ranka wizja dalszych losów naszej branży przedstawia się jakoś tak bardziej różowo. I nie ma jednego konkretnego powodu. Zadziałało wszystko po trochu.

Co się dało zauważyć:

  • przedstawicielstwa chyba wszystkich „tłumaczowskich” organizacji zawodowych;
  • przedstawicieli wielu z największych biur tłumaczeń (co na poprzednich edycjach nie było takie oczywiste);
  • mniej lęku przed MT i branżowego czarnowidztwa;
  • atmosferę integracji i konstruktywnej wymiany poglądów;
  • dobrą energię Magdy Fitas-Dukaczewskiej;
  • świetny pomysł na wprowadzenie na KT notatek graficznych w wykonaniu Ewy Dacko.

Świetny program, sprawna organizacja, networking do ostatniego kelnera, wiele nowych twarzy, jeszcze więcej starych znajomych, mnóstwo owocnych i obiecujących rozmów, dostrzeżenie wartości i znaczenia KT przez przedstawicieli zleceniodawców.

Wiele powiedziano ponownie o tłumaczeniach maszynowych, ale wydźwięk był spokojniejszy niż zwykle. Bardziej się zastanawialiśmy nad tym jak zarządzać tym procesem, jak kontrolować jakość, jakie są najlepsze zastosowania, jakie czekają nas zmiany w modelu kształcenia zawodowego i współpracy na linii BT- Tłumacz. Ogólna konkluzja – specjalizacja, elastyczność i otwartość na nowe narzędzia to recepta na sukces. W sumie nic nowego 😊

Z kilkoma osobami, z którymi mijamy się od lat na wydarzeniach branżowych wczoraj udało mi się po raz pierwszy dłużej porozmawiać. I nie żałuję. Maria i Jacek – wielkie dzięki!

Nagrodę branżową otrzymała Magda Fitas-Dukaczewska, której szczery uśmiech i pozytywna energia wypełniły salę. Widać, że odzyskała przynajmniej częściowo wiarę i wielki ciężar spadł jej z serca. O jaką dokładnie wiarę chodzi niech każdy dopowie sobie samodzielnie.

Na pewno jest to osoba, która na tę nagrodę i nasz najwyższy szacunek w pełni zasłużyła. Gratulacje!

Dobra atmosfera i chęć integracji to nie tylko wczorajsza sobotnia konferencja. Szykują się zmiany, nowe inicjatywy się krystalizują. Ta jesień będzie obfitowała w pozytywne informacje. Stay tuned!

Dziękuję Wszystkim za spotkanie i inspirujące rozmowy. Dziękuję organizatorom – Maria Szpor, Agenor Hofmann-Delbor, Jacek Gielnik, Jacek Mikrut, Ania Lewoc, Tomek Zarzycki. Świetna robota!

Jak słusznie zauważył Agenor w naszej prywatnej rozmowie o KT połowa sukcesu wydarzenia zależy od nastawienia uczestników. Zatem gratulacje i podziękowania dla wszystkich Uczestników! Naprawdę uczyniliście to wydarzenie wyjątkowym!

To były naprawdę wyjątkowe obchody hieronimkowe! Najlepsza konfa branżowa od lat!